Besin Alerjisi Nedir?

Besin Alerjisi Nedir?

Yemek yedikten sonra karın ağrısı, mide bulanması, baş dönmesi veya benzer sorunlar ile karşı karşıya kalıyorsanız besin alerjisi yaşıyor olma riskiniz oldukça yüksektir. Bu durumları yaşadıktan sonra dikkat ettiyseniz ve fıstık, çilek, süt ürünleri, deniz ürünleri gibi besinlerin ardından bir takım rahatsızlıklar saptadıysanız kesin olan, belli bazı gıdalara alerjiniz olduğudur.

Besin Alerjisi
İnsan hayatı boyunca farklı binlerce besin ile karşılaşır. Bu besinlerden hangisine alerjimiz olduğu veya hangisi ile daha sağlıklı bir yaşam süreceğimizi ise uzmanlar tarafından testlere tabi tutulmadığımız sürece bilmemiz imkansızdır. Besin alerjisi denen rahatsızlık her besine duyulan alerjinin sonucu olarak karşılaştığımız bir durum değildir. Aksine hiç aklınıza gelmeyecek besinlere alerjiniz olmayacağı gibi gün içerisinde sıklıkla tükettiğiniz besinlere alerjiniz olabileceği gözlemlenmiştir.

Besin alerjileri vücudumuzun bağışıklık sistemi aracılığı ile besinlere karşı gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Bunları bir alerjenin ve aşırı duyarlılık reaksiyonunun söz konusu olmadığı ‘’besin intoleransı’’
  olarak bilinen reaksiyonlardan ayırt etmek gerekir. Toplumdan topluma tüketilen besinler farklılık gösterir. Türk toplumunda tüketilen bir takım ürünler ile başka bir toplumda tüketilen ürünlerin, özellikle tarımsal bölgelerde aynı olması mümkün olmayacaktır. Yaşanan bu çeşitli tüketim koşulları ise bazı bölgelerde görülen besin alerjilerinin bazı ülkelerde hiç yaşanmamasına neden olabilmektedir.

Besin alerjisi bebeklerde daha sık görülen ve önlenmediği sürece ciddi sonuçlara yol açabilecek, ciddi bir rahatsızlıktır. Bebeğin sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması ve küçük olan organlarının görevlerini tam olarak yerine getirememesinden dolayı bebeklerde daha sık görülen besin alerjisi yıllar geçtikçe azalma gösterebilecektir. Tanı konması sırasında besin alerjisi görüleceği düşünülen kişiler uzun süre gözetim altında tutulması gereken kişiler olarak bilinir. Bebeklerde daha sık görüldüğünden bahsettiğimiz besin alerjisi rahatsızlığı, yeni doğan bir bebeğin annesinin yediği bir yiyecekle bebeğe geçip, bebeğin alerjik tepki göstermesine neden olabilir. Bu nedenle besin alerjisi olduğundan şüphelenen bebeğin annesi de bebeğe yaptırılan perhize uygun yiyecekler yemelidir. Anne sütünden geçen alerji ile bebeklerin rahat bir yaşam sürmesi imkansız olacaktır.