Hamilelik Döneminde Sigara İçmenin Zararları

Hamilelik Döneminde Sigara İçmenin Zararları

Sigara içmek kişinin bilerek kendine zarar verdiği ve kana geçince kişinin tüm organlarına zarar verebileceği etkilere neden olur. Anne adaylarının hamilelik döneminde sigara içmesi durumunda anormal etkiler çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkar. Hamilelik döneminde sigara içmek hem anne adayı hem de bebek için çok zararlı etkilere neden olur. Peki hamilelik döneminde sigara içmenin zararları nelerdir ?

Gebelikte Sigara
Yapılan araştırmalar sonucunda sigara içmenin zararları günde en az 20 sigara içen kişilerde çok daha kısa sürede görüldüğü kanıtlanmıştır. Hamilelik döneminde sigara içen anne adayları bebeğin sağlığını ciddi oranda riske atarlar. Hamilelik döneminde sigara içen kişi, su kesesinden bebeğin erken ayrılmasına neden olur. erken doğum riski, dış gebelik yaşanması, hipertansiyon sorunlarının ortaya çıkması, kanama sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Hamilelik sırasında sigara içmek bebek ve annenin sağlıksız bir hayat geçirmesine neden olur. Ölü doğumların yaşanması, erken doğum olması, ani bebek ölümleri yaşanması ortaya çıkacaktır. Doğum olduktan sonra da bebeklerin daha huzursuz olması, yaramaz olması ve ağlaması annenin sigara içmesine bağlıdır. Genel olarak yaramaz çocukların annelerine bakıldığı zaman gebelik döneminde sigara içtiği gözlemlenir.

Gebelik Döneminde Sigara İçmek;
Hamilelikte erken doğum tehdidini ve riskini arttırır. Erken doğum ile dünyaya gelen bebekler, yaşamlarını sürerken sıkıntı çekeceklerdir.

Gebelik sırasında düşük tehlikesi daha yüksek olur. Sigara içen anne adaylarının, hamilelik döneminde düşük yapması çok yüksektir.

Gebelik kesesinin erken zamanda açılmasına neden olur. Erken açılan su kesesi bebeğin sağlığını tehdit edecektir. Kesede biten su bebeğin ölmesine neden olabilir.

Bebeğin anne karnında henüz gelişmeden düşük kilolu doğumuna neden olur. Gelişmeden doğan bebek, sağlıksız bir ömür geçirecektir.

Gebelik sırasında kanamalara neden olarak, bebeğin kaybedilmesi etkisini gösterebilir. Gebelik döneminde kanama olması anne adayının sağlığını kaybetmesine yol açabilir.

Bebeğin yeni doğan döneminde ölme olasılığını arttırır. Yeni doğan bebeklerin ölmesi Türkiye’de çok görülen bir durumdur. Yeni doğan ölümleri araştırıldığı zaman gebelik döneminde sigara içildiği gözlemlenir.

Gebelik döneminde sütün C vitamini miktarını, bebeği besleme etkisini azaltır. Özellikle emziren kadınlar sigara içtiği zaman en az kendisi kadar bebeği de sigara içmiş olacaktır.