Kahve Ve Selülit İlişkisi

Kahve Ve Selülit İlişkisi

Hayatımızın önemli bir parçasını sabah içilen kahveler almaya başladı. Sabah saatlerinde ayılmak için ya da gün içerisinde kendimizi daha iyi hissetmek için sohbetlerin yanında içtiğimiz kahve zaman içerisinde vücudun değişmesine neden olur söylentisi oldukça yaygındır. Kahve içerisinde bulunan kafein ve selülit arasında ilişki olup olmadığı tartışılırken selülit neden olur ve nedir bilmek de fayda vardır.

Kahve Selülit Yapar Mı?
Kahve kendisi selülit yapan içecekler arasında yer almaz. Ancak kahve içerisinde bulunan kafein selülit tetiklenmesine neden olur. Buda demektir sadece Türk kahvesi değil, içerisinde kafein bulunan her türlü yiyecek ve içecek vücudun selülitlerle kaplanmasına neden olabilecektir. Tıbbı amaçlarla da kullanılan kafein, vücuttan atılan suyun geri dönmesine neden olur. bu nedenle kafein selülit tedavisi sırasında önerilmemektedir.

Selülit yapan içecekler arasında sayılmayan kahve selülit tedavisi sırasında uzamanlar tarafından verilmez. Bunun tek nedeni vücutta yağ ve selülit oluşmasına neden olan sıvıların selülit tedavisi sırasında vücuttan atılacak olmasıdır. Tedavi sırasında atılacak olan sıvılar kafein sayesinde vücuda geri gelecektir. Vücuda dönen sıvıların kahve yardımı ile vücut içerisinde tutulmasının sonucunda da selülitli bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Selülit Yol Açan Durumlar;
Hormonsal bozukluklar
Genetik nedenler
Yanlış beslenme ve beslenme değişkenliği
Stresli ve yoğun hayat temposu
Dar iç çamaşırları kullanmak
Dolaşım sorunları

Selülit kilolu olmayan kadınlarda bile görülebilen bir dolaşım sorunudur. Belirli bölgelerde depolanan yağlar vücudun görüntüsünün değişmesine neden olacaktır. Değişen görüntü sonucunda ortaya portakal kabuğu adı verilen selülit görüntüsü oluşacaktır. Kafeinin selülite veya başka bir soruna yol açmaması için tüketim miktarı da önemlidir. Gün içerisinde en fazla 2 adet kahve içmek vücut sorunlarına yol açmaz. Beslenmemizi bir bütün olarak düşündüğümüz zaman vücudun kafeine de ihtiyacı olduğu bilir. Ancak gerektiğinden fazla içilen her kahve kafein çokluğu nedeni ile sorunlar yaşamamıza neden olacaktır.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde kısa bir süre içerisinde selülit oluştuysa bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır. Kısa sürede birden ortaya çıkan selülitler vücudun dolaşım sorunu yaşadığının bir göstergesi olabilmektedir. Nasıl ki varis problemi dolaşım sorunları nedeni ile ortaya çıkıyorsa, selülitte aynı sorun nedeni ile hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başlayabilecektir.