SELÜLİT NEDİR? NEDEN OLUŞUR? NASIL ÖNLENİR?

SELÜLİT NEDİR? NEDEN OLUŞUR? NASIL ÖNLENİR?

Selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, portakal ile özdeşleştirilen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur. Selülit nedir? Neden oluşur ve nasıl önlenir? Soruları zaman zaman bütün kadınların kafasını karıştırmıştır. Ancak bilinmesi gerekir ki selülit tamamen ortadan kalkacak bir durum değildir. Vücutta bulunan dolaşım sorunu çözülmediği sürece selülitten kurtulmak mümkün olmayacaktır.

SELÜLİT NEDEN OLUR?
Selülit olan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Kan dolaşımı yavaşlaması varis ve selülit problemlerini beraberinde getirir. Kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damardan doku sıvısı sızar. Bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeniyle bağ dokusu ile sarılır. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvı deri altında kesecikler oluşturur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun artmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise vücutta portakal benzeri bir görünüme, yani bölgesel selülite neden olur. Selülitin oluşmasının nedenleri arasında düzensiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam gelebilir. Ancak selülitin ana nedeni bölgenin kan dolaşımının yavaşlaması hatta durma noktasına gelmesidir.

SELÜLİT 3 GRUPTA İNCELENEBİLİR;

1.Derece;
Bu grup içerisinde yer alan selülitler dışarıdan belli olmaz. Ancak parmakla sıkıldığında portakal görünümü oluşur. Sinsi bir selülit türüdür ve vücudun birçok yerini kısa süre içerisinde sarabilir.
2.Derece;
Selülitler hafif bir şekilde görünür ancak fazla belirgin değildir. Oturma veya yanlış bir konum durumunda ortaya çıkabilir ancak çıplak gözle bakıldığında selülitli bölge izlenimi vermez.
3.Derece; selülit görünümü oldukça belirgindir ve bazen ağrı yapabilir.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler; fizyolojik farklılıklar, düzensiz yaşam şekli ve genetik yatkınlık şeklinde sıralanabilir.

Fizyolojik ve hormonal farklılıklar dolaşım bozukluğu, östrojen fazlalığı, sindirim sistemi bozukluklarını kapsarken, düzensiz yaşam şekli karbonhidrat ve yağın aşırı tüketimi, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam, stres, dar giysiler, topuklu ayakkabı, alkol ve sigara kullanımını içerir. Genetik yatkınlık olarak, özellikle Akdeniz ülkeleri selülite genetik yatkınlık gösterir. Ayrıca düz tabanlığı olan bireylerde görülme olasılığı da daha yüksektir.

SELÜLİT OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN;

Beslenme de karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtmak.
Tuz tüketimini en aza indirmek.
Bol su tüketmek, günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir.
Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimini azaltmak.
Alkol ve sigaradan uzak durmak.
Dar kıyafetler giyinmemek. Sürekli topuklu ayakkabı kullanmamak gerekir.