YAĞLI CİLDİN ÖZELLİKLERİ

YAĞLI CİLDİN ÖZELLİKLERİ

Cilt kadınlar için en önemli güzellik merkezidir. Cilt tipine uygun hareket etmek ve yine cilde uygun tüyolar ile daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak cildimize uygun bakımı yapabilmemiz için cildimizin hangi sınıfa ait bir özelliğe sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Cilt tipleri arasında bakımı en zor ancak en şık görünen yağlı cildin özellikleri ise şu şekildedir.

Yağlı cilt, 20’li yaşların başında ve ergenlik döneminde sık görülen bir cilt tipidir. Bu dönemde sık görülüyor olmasının sebebi bireyin hormonlarının değişime uğramasıdır. Değişen hormonlar ilk olarak cilt tipinde lekelenme, siyah nokta ve sivilce oluşması ile kendini belli edecektir.  Yağlı cilt bazı insanlar için sadece ergenlik dönemi ile sınırlı kalmaz. Normalde 30’lu yaşlardan itibaren vücudun sebum hormonunun üretimi azaldığı için cildin yağ üretimi dengelenecektir. Cildin yağlı olmasına sebep, sebum adı verilen hormonun vücut tarafından fazla üretilmesidir. Ancak bu yaşlardan sonra da yağlı cilde sahip olmak az rastlanan bir durum değildir. Sık sık yağlı cildinden dolayı şikayet eden kişiler görülmektedir.

Yağlı cildin en büyük sorunu sivilcelerdir.  Yağlı cildin olumsuz yanı sivilce ve siyah nokta oluşmasını önlemek için yapılması gereken en önemli şey aşırı yağ nedeniyle tıkanan cilt gözeneklerinin düzenli olarak temizlenmesidir. Tıkanan gözenekler siyah nokta ve sivilce oluşmasına neden olurken, görüntü olarak da hoş görünmeyecektir. Kuru ciltlere oranla daha büyük olan cilt gözenekleri yağın ve kirin birikmesi için uygun bir ortam yaratır. Yağlı cildin siyah nokta oluşturmasının nedeni aslında cildin yağlı olması değil, gözeneklerinin çok daha büyük olmasıdır. Tıkanan gözenekler zamanında temizlenmezse sivilcelere neden olan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Ancak cildin temizlenmesi her akşam makyajın silinmesi veya su yardımı ile cildin yıkanması anlamına gelmez. Gözeneklerin tamamının arındırılması ve sorunlarının silinmesi gerekir. Sivilcelerle sürekli oynamak, sıkmaya çalışmak ise durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Üstelik sivilce geçtiğinde iz kalma olasılığını yükseltir.

Yağlı cilde sahipseniz ve sivilce sorunundan yakınıyorsanız tek yapmanız gereken cildinizin iyi temizlenmesine özen göstermek olmalıdır.